The Health Project All In One Mass Gainer

All In One Mass Gainer

by The Health Project

3.0WheyWise Rating

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 30g protein per serving
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size2kg

Best price

Awaiting restock

£37.99

£1.90 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 66g serving

45g protein

30g per 66g serving

35g carbohydrates

23.4g per 66g serving

4g fat

2.9g per 66g serving - moderate fat

365 kcal

241 kcal per 66g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 66g serving
NutrientPer 100gPer serving (66g)
Protein45.45g30g
Calories365.15 kcal241 kcal
Carbohydrates35.45g23.4g
Fat4.39g2.9g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.90/100g (£37.99 for 2kg on 18 Aug 2026)

2kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £37.99, lowest £37.99, highest £37.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

The Health Project All In One Mass Gainer is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 45.45g of protein per 100g (around 30g per 66g serving), The Health Project All In One Mass Gainer sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

The Health Project All In One Mass Gainer is a mass gainer protein powder made by The Health Project. It comes in 2kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy The Health Project All In One Mass Gainer in the UK?

We refresh The Health Project All In One Mass Gainer pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does All In One Mass Gainer contain per 100g?

All In One Mass Gainer contains 45.45g of protein per 100g, with 30g per 66g serving. It is a mass gainer product.

Is The Health Project All In One Mass Gainer currently in stock?

At the last check, 0 out of 1 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
2kg
£37.99
£1.90/100g
Amazon UK
Out of stock
30 servings · £1.27/serving
30.0g protein · 241 kcal per serving

Where to buy in the UK

2kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
2kg£37.99£1.90/100g
Out of stock