The Health Project Creatine Powder
Protein Blend

Creatine Powder

by The Health Project

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 28g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size250g

Best price today

In stock

£16.99

£6.80 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 40g serving

71g protein

28.4g per 40g serving - solid protein content

5g carbohydrates

2g per 40g serving - low carb

2g fat

0.8g per 40g serving - very lean

373 kcal

149 kcal per 40g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 40g serving
NutrientPer 100gPer serving (40g)
Protein71g28.4g
Calories373 kcal149 kcal
Carbohydrates5g2g
Fat2g0.8g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£6.80/100g (£16.99 for 250g on 17 Sept 2026)

250g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £16.99, lowest £16.99, highest £16.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

The Health Project Creatine Powder is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 71g of protein per 100g (around 28g per 40g serving), The Health Project Creatine Powder sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

The Health Project Creatine Powder is a protein blend protein powder made by The Health Project. It comes in 250g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy The Health Project Creatine Powder in the UK?

The best price we have verified today is £6.80 per 100g for the 250g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Creatine Powder contain per 100g?

Creatine Powder contains 71g of protein per 100g, with 28.4g per 40g serving. It is a protein blend product.

Is The Health Project Creatine Powder currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
250gBest value
£16.99
£6.80/100g
Amazon UK
6 servings · £2.83/serving
28.4g protein · 149 kcal per serving

Where to buy in the UK

250g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
250g£16.99£6.80/100g
In stock