The Bulk Protein Company Vegan Gainz

Vegan Gainz

by The Bulk Protein Company

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 30g protein per serving
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size4kg

Best price today

In stock

£38.38

£0.96 / 100g

You save £13.32vs highest tracked price today

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 125g serving

24g protein

30.1g per 125g serving

62g carbohydrates

77.6g per 125g serving

4g fat

5.2g per 125g serving - moderate fat

383 kcal

479 kcal per 125g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 125g serving
NutrientPer 100gPer serving (125g)
Protein24.1g30.1g
Calories383.13 kcal479 kcal
Carbohydrates62.1g77.6g
Fat4.16g5.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.50/100g (£19.99 for 4kg on 7 Jun 2026)

4kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £38.38, lowest £32.47, highest £38.84 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

The Bulk Protein Company Vegan Gainz is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 24.1g of protein per 100g (around 30g per 125g serving), The Bulk Protein Company Vegan Gainz sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

The Bulk Protein Company Vegan Gainz is a mass gainer protein powder made by The Bulk Protein Company. It comes in 4kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy The Bulk Protein Company Vegan Gainz in the UK?

The best price we have verified today is £0.96 per 100g for the 4kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Vegan Gainz contain per 100g?

Vegan Gainz contains 24.1g of protein per 100g, with 30.1g per 125g serving. It is a mass gainer product.

Is The Bulk Protein Company Vegan Gainz currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
4kgBest value
£38.38
£0.96/100g
Amazon UK
32 servings · £1.20/serving
30.1g protein · 479 kcal per serving

Where to buy in the UK

4kg · 3 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
4kg£38.38£0.96/100g
In stock
Amazon UK
4kg£38.84£0.97/100g
In stock
Amazon UK
4kg£51.70£1.29/100g
In stock