The Bulk Protein Company Muscle Fueled Anabolic Mass - Hyper Mass Gainer

Muscle Fueled Anabolic Mass - Hyper Mass Gainer

by The Bulk Protein Company

2.6WheyWise Rating

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 38g protein per serving
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size5kg

Best price today

In stock

£50.80

£1.02 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 150g serving

25g protein

37.5g per 150g serving

60g carbohydrates

90g per 150g serving

4g fat

6g per 150g serving - moderate fat

380 kcal

570 kcal per 150g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 150g serving
NutrientPer 100gPer serving (150g)
Protein25g37.5g
Calories380 kcal570 kcal
Carbohydrates60g90g
Fat4g6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.79/100g (£39.50 for 5kg on 17 Aug 2026)

5kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £50.80, lowest £39.50, highest £50.80 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

The Bulk Protein Company Muscle Fueled Anabolic Mass - Hyper Mass Gainer is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 25g of protein per 100g (around 38g per 150g serving), The Bulk Protein Company Muscle Fueled Anabolic Mass - Hyper Mass Gainer sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

The Bulk Protein Company Muscle Fueled Anabolic Mass - Hyper Mass Gainer is a mass gainer protein powder made by The Bulk Protein Company. It comes in 5kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy The Bulk Protein Company Muscle Fueled Anabolic Mass - Hyper Mass Gainer in the UK?

The best price we have verified today is £1.02 per 100g for the 5kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Muscle Fueled Anabolic Mass - Hyper Mass Gainer contain per 100g?

Muscle Fueled Anabolic Mass - Hyper Mass Gainer contains 25g of protein per 100g, with 37.5g per 150g serving. It is a mass gainer product.

Is The Bulk Protein Company Muscle Fueled Anabolic Mass - Hyper Mass Gainer currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
5kgBest value
£50.80
£1.02/100g
Amazon UK
33 servings · £1.54/serving
37.5g protein · 570 kcal per serving

Where to buy in the UK

5kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
5kg£50.80£1.02/100g
In stock