Scitec Nutrition 100% Beef Protein
Protein Blend

100% Beef Protein

by Scitec Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourRich Chocolate

Size3.18kg

Best price

Awaiting restock

£78.33

£2.46 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.46/100g (£78.33 for 3.18kg on 7 Jun 2026)

3.18kg · all flavours · price per pack

No price history for the 3.18kg pack in the last 90 days yet.

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Scitec Nutrition 100% Beef Protein is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth.

What else do you need to know?

Scitec Nutrition 100% Beef Protein is a protein blend protein powder made by Scitec Nutrition. It comes in 3.18kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Scitec Nutrition 100% Beef Protein in the UK?

We refresh Scitec Nutrition 100% Beef Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

Is Scitec Nutrition 100% Beef Protein currently in stock?

At the last check, 0 out of 1 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Rich ChocolateYour selection
3.18kg
£78.33
£2.46/100g
Amazon UK
Out of stock

Where to buy in the UK

3.18kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Rich Chocolate

3.18kg£78.33£2.46/100g
Out of stock

£78.33

3.18kg · Rich Chocolate

View best price