Scitec Nutrition BCAA+Glutamine Xpress
Protein Blend

BCAA+Glutamine Xpress

by Scitec Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • 8.4g protein per 100g
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour5 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 600g

Best price today

In stock

£34.90

£5.82 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g

8g protein

Protein per 100g of product

1g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

Very lean profile

View full nutritional information
Nutrition per 100g
NutrientPer 100g
Protein8.4g
Carbohydrates1.3g
Fat0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.08/100g (£24.50 for 600g on 19 Jul 2026)

600g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £34.90, lowest £24.50, highest £34.90 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Scitec Nutrition BCAA+Glutamine Xpress is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 8.4g of protein per 100g, Scitec Nutrition BCAA+Glutamine Xpress sits in a competitive position for a protein blend product.

What else do you need to know?

Scitec Nutrition BCAA+Glutamine Xpress is a protein blend protein powder made by Scitec Nutrition. It comes in 300g, 600g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Scitec Nutrition BCAA+Glutamine Xpress in the UK?

The best price we have verified today is £5.82 per 100g for the 600g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does BCAA+Glutamine Xpress contain per 100g?

BCAA+Glutamine Xpress contains 8.4g of protein per 100g. It is a protein blend product.

Is Scitec Nutrition BCAA+Glutamine Xpress currently in stock?

At the last check, 6 out of 6 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · Apple · cost per 100g for each
Apple
300g
£22.50
£7.50/100g
Amazon UK
AppleYour selection
600gBest value
£34.90
£5.82/100g
Amazon UK

The 600g works out at £5.82 per 100g. The 300g costs £7.50. Same powder, 1.3x the price per gram.

Where to buy in the UK

Apple · 600g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Apple

600g£34.90£5.82/100g
In stock

£34.90

600g · Apple

View best price