Protein Works Diet Breakfast 360 Gold
Protein Blend

Diet Breakfast 360 Gold

by Protein Works

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour5 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 4kg

Best price

In stock

£78.49

£1.96 / 100g

View best price
Exclusive WheyWise Code
Get 12% off your order

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

80g protein

20g per 25g serving with minimal filler

4g carbohydrates

1g per 25g serving - low carb

7g fat

1.8g per 25g serving - moderate fat

402 kcal

100 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein80g20g
Calories402 kcal100 kcal
Carbohydrates3.92g1g
Fat7.37g1.8g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.96/100g (£78.49 for 4kg on 16 Sept 2026)

4kg · all flavours · price per pack

  • Protein Workslatest £78.49, lowest £78.49, highest £78.49 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Protein Works Diet Breakfast 360 Gold is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 80g of protein per 100g (around 20g per 25g serving), Protein Works Diet Breakfast 360 Gold sits at the higher end for a protein blend product.

What else do you need to know?

Protein Works Diet Breakfast 360 Gold is a protein blend protein powder made by Protein Works. It comes in 500g, 1kg, 2kg, 4kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Protein Works Diet Breakfast 360 Gold in the UK?

We refresh Protein Works Diet Breakfast 360 Gold pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Diet Breakfast 360 Gold contain per 100g?

Diet Breakfast 360 Gold contains 80g of protein per 100g, with 20g per 25g serving. It is a protein blend product.

Is Protein Works Diet Breakfast 360 Gold currently in stock?

At the last check, 21 out of 21 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

4 sizes · Vanilla Crème · cost per 100g for each
Vanilla Crème
500g
£13.52
£2.70/100g
Amazon UK
20 servings · £0.68/serving
20.0g protein · 100 kcal per serving
Vanilla Crème
1kg
£26.99
£2.70/100g
Protein Works
40 servings · £0.67/serving
20.0g protein · 100 kcal per serving
Vanilla Crème
2kg
£41.99
£2.10/100g
Protein Works
80 servings · £0.52/serving
20.0g protein · 100 kcal per serving
Vanilla CrèmeYour selection
4kgBest value
£78.49
£1.96/100g
Protein Works
160 servings · £0.49/serving
20.0g protein · 100 kcal per serving

The 4kg works out at £1.96 per 100g. The 500g costs £2.70. Same powder, 1.4x the price per gram.

Where to buy in the UK

Vanilla Crème · 4kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Protein WorksCheapest

Vanilla Crème

4kg£78.49£1.96/100g
In stock

£78.49

4kg · Vanilla Crème

View best price