Protein Works Creatine Monohydrate
Protein Blend

Creatine Monohydrate

by Protein Works

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour4 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 1kg

Best price

In stock

£19.99

£2.00 / 100g

View best price
Exclusive WheyWise Code
Get 12% off your order

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.95/100g (£19.49 for 1kg on 3 Aug 2026)

1kg · all flavours · price per pack

  • Protein Workslatest £19.99, lowest £19.49, highest £23.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Protein Works Creatine Monohydrate is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth.

What else do you need to know?

Protein Works Creatine Monohydrate is a protein blend protein powder made by Protein Works. It comes in 250g, 400g, 500g, 1kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Protein Works Creatine Monohydrate in the UK?

We refresh Protein Works Creatine Monohydrate pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

Is Protein Works Creatine Monohydrate currently in stock?

At the last check, 10 out of 11 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

4 sizes · Berry · cost per 100g for each
Berry
250g
£6.99
£2.80/100g
Protein Works
Blue RaspberryCheck Berry at the retailer
400g
£11.19
£2.80/100g
Protein Works
Out of stock
Berry
500g
£10.49
£2.10/100g
Protein Works
BerryYour selection
1kgBest value
£19.99
£2.00/100g
Protein Works

The 1kg works out at £2.00 per 100g. The 400g costs £2.80. Same powder, 1.4x the price per gram.

Where to buy in the UK

Berry · 1kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Protein WorksCheapest

Berry

1kg£19.99£2.00/100g
In stock

£19.99

1kg · Berry

View best price