Protein Works BCAA 2:1:1 Black
Protein Blend

BCAA 2:1:1 Black

by Protein Works

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • 8.4g protein per 100g
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour2 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 250g

Best price today

In stock

£13.04

£5.22 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g

8g protein

Protein per 100g of product

1g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

Very lean profile

View full nutritional information
Nutrition per 100g
NutrientPer 100g
Protein8.4g
Carbohydrates1.3g
Fat0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.80/100g (£37.99 for 1kg on 16 Sept 2026)

250g · all flavours · price per pack

  • Protein Workslatest £10.00, lowest £10.00, highest £11.99 in the last 90 days
  • Amazon UKlatest £13.04, lowest £12.74, highest £14.34 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Protein Works BCAA 2:1:1 Black is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 8.4g of protein per 100g, Protein Works BCAA 2:1:1 Black sits in a competitive position for a protein blend product.

What else do you need to know?

Protein Works BCAA 2:1:1 Black is a protein blend protein powder made by Protein Works. It comes in 250g, 500g, 1kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Protein Works BCAA 2:1:1 Black in the UK?

We refresh Protein Works BCAA 2:1:1 Black pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does BCAA 2:1:1 Black contain per 100g?

BCAA 2:1:1 Black contains 8.4g of protein per 100g. It is a protein blend product.

Is Protein Works BCAA 2:1:1 Black currently in stock?

At the last check, 1 out of 6 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

3 sizes · Berry · cost per 100g for each
BerryYour selection
250gBest value
£13.04
£5.22/100g
Amazon UK
Berry
500g
£19.99
£4.00/100g
Protein Works
Out of stock
Berry
1kg
£37.99
£3.80/100g
Protein Works
Out of stock

The 1kg works out at £3.80 per 100g. The 250g costs £5.22. Same powder, 1.4x the price per gram.

Where to buy in the UK

Berry · 250g · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Protein WorksCheapest

Berry

250g£10.00£4.00/100g
Out of stock
Amazon UK

Berry

250g£13.04£5.22/100g
In stock

£13.04

250g · Berry

View best price