Pro-Elite X-Force Mass Gainer Powder

X-Force Mass Gainer Powder

by Pro-Elite

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 33g protein per serving
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size4kg

Best price

In stock

£29.99

£0.75 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 150g serving

22g protein

33g per 150g serving

60g carbohydrates

90g per 150g serving

4g fat

6g per 150g serving - moderate fat

370 kcal

555 kcal per 150g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 150g serving
NutrientPer 100gPer serving (150g)
Protein22g33g
Calories370 kcal555 kcal
Carbohydrates60g90g
Fat4g6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.75/100g (£29.99 for 4kg on 24 Sept 2026)

4kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £29.99, lowest £29.99, highest £31.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Pro-Elite X-Force Mass Gainer Powder is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 22g of protein per 100g (around 33g per 150g serving), Pro-Elite X-Force Mass Gainer Powder sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

Pro-Elite X-Force Mass Gainer Powder is a mass gainer protein powder made by Pro-Elite. It comes in 4kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Pro-Elite X-Force Mass Gainer Powder in the UK?

We refresh Pro-Elite X-Force Mass Gainer Powder pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does X-Force Mass Gainer Powder contain per 100g?

X-Force Mass Gainer Powder contains 22g of protein per 100g, with 33g per 150g serving. It is a mass gainer product.

Is Pro-Elite X-Force Mass Gainer Powder currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
4kgBest value
£29.99
£0.75/100g
Amazon UK
26 servings · £1.15/serving
33.0g protein · 555 kcal per serving

Where to buy in the UK

4kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
4kg£29.99£0.75/100g
In stock