Pro-Elite Lean Mass Gainer

Lean Mass Gainer

by Pro-Elite

3.0WheyWise Rating

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • 32g protein per 100g
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size4kg

Best price

In stock

£29.99

£0.75 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g

32g protein

Protein per 100g of product

28g carbohydrates

Carbohydrates per 100g of product

7g fat

Moderate fat content

302 kcal

Energy per 100g of product

View full nutritional information
Nutrition per 100g
NutrientPer 100g
Protein32g
Calories301.86 kcal
Carbohydrates28g
Fat6.9g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.75/100g (£29.99 for 4kg on 17 Sept 2026)

4kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £29.99, lowest £29.99, highest £31.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Pro-Elite Lean Mass Gainer is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 32g of protein per 100g, Pro-Elite Lean Mass Gainer sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

Pro-Elite Lean Mass Gainer is a mass gainer protein powder made by Pro-Elite. It comes in 4kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Pro-Elite Lean Mass Gainer in the UK?

We refresh Pro-Elite Lean Mass Gainer pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Lean Mass Gainer contain per 100g?

Lean Mass Gainer contains 32g of protein per 100g. It is a mass gainer product.

Is Pro-Elite Lean Mass Gainer currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
4kgBest value
£29.99
£0.75/100g
Amazon UK

Where to buy in the UK

4kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
4kg£29.99£0.75/100g
In stock