PER4M Nutrition Egg White Protein Powder
animal_protein

Egg White Protein Powder

by PER4M Nutrition

3.5WheyWise Rating

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 21g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour3 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 1.8kg

Best price today

In stock

£49.99

£2.78 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

71g protein

21.3g per 30g serving - solid protein content

9g carbohydrates

2.8g per 30g serving - low carb

7g fat

2.2g per 30g serving - moderate fat

390 kcal

117 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein71g21.3g
Calories390 kcal117 kcal
Carbohydrates9.2g2.8g
Fat7.4g2.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.78/100g (£49.99 for 1.8kg on 17 Sept 2026)

1.8kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £49.99, lowest £49.99, highest £55.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

PER4M Nutrition Egg White Protein Powder is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 71g of protein per 100g (around 21g per 30g serving), PER4M Nutrition Egg White Protein Powder sits in a solid mid-range for a animal_protein product.

What else do you need to know?

PER4M Nutrition Egg White Protein Powder is a animal_protein protein powder made by PER4M Nutrition. It comes in 900g, 1.8kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy PER4M Nutrition Egg White Protein Powder in the UK?

The best price we have verified today is £2.78 per 100g for the 1.8kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Egg White Protein Powder contain per 100g?

Egg White Protein Powder contains 71g of protein per 100g, with 21.3g per 30g serving. It is a animal_protein product.

Is PER4M Nutrition Egg White Protein Powder currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · Strawberry Creme · cost per 100g for each
Double ChocolateCheck Strawberry Creme at the retailer
900g
£31.99
£3.55/100g
Amazon UK
30 servings · £1.07/serving
21.3g protein · 117 kcal per serving
Strawberry CremeYour selection
1.8kgBest value
£49.99
£2.78/100g
Amazon UK
60 servings · £0.83/serving
21.3g protein · 117 kcal per serving

The 1.8kg works out at £2.78 per 100g. The 900g costs £3.55. Same powder, 1.3x the price per gram.

Where to buy in the UK

Strawberry Creme · 1.8kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Strawberry Creme

1.8kg£49.99£2.78/100g
In stock

£49.99

1.8kg · Strawberry Creme

View best price