Outangled Beef Iso Plus
Protein Blend

Beef Iso Plus

by Outangled

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 27g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size1.8kg

Best price today

In stock

£47.99

£2.67 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

90g protein

27g per 30g serving with minimal filler

2g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

0g per 30g serving - very lean

381 kcal

114 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein90g27g
Calories381 kcal114 kcal
Carbohydrates2g0.6g
Fat0g0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.67/100g (£47.99 for 1.8kg on 17 Sept 2026)

1.8kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £47.99, lowest £47.99, highest £47.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Outangled Beef Iso Plus is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 90g of protein per 100g (around 27g per 30g serving), Outangled Beef Iso Plus sits at the higher end for a protein blend product.

What else do you need to know?

Outangled Beef Iso Plus is a protein blend protein powder made by Outangled. It comes in 1.8kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Outangled Beef Iso Plus in the UK?

The best price we have verified today is £2.67 per 100g for the 1.8kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Beef Iso Plus contain per 100g?

Beef Iso Plus contains 90g of protein per 100g, with 27g per 30g serving. It is a protein blend product.

Is Outangled Beef Iso Plus currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
1.8kgBest value
£47.99
£2.67/100g
Amazon UK
60 servings · £0.80/serving
27.0g protein · 114 kcal per serving

Where to buy in the UK

1.8kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1.8kg£47.99£2.67/100g
In stock

£47.99

1.8kg

View best price