Optimum Nutrition Protein Hot Chocolate Powder
Protein Blend

Protein Hot Chocolate Powder

by Optimum Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • 56g protein per 100g
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size350g

Best price today

In stock

£19.99

£5.71 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g

56g protein

Protein per 100g of product

View full nutritional information
Nutrition per 100g
NutrientPer 100g
Protein56g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.63/100g (£16.20 for 350g on 25 Aug 2026)

350g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £19.99, lowest £16.20, highest £19.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Optimum Nutrition Protein Hot Chocolate Powder is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 56g of protein per 100g, Optimum Nutrition Protein Hot Chocolate Powder sits in a competitive position for a protein blend product.

What else do you need to know?

Optimum Nutrition Protein Hot Chocolate Powder is a protein blend protein powder made by Optimum Nutrition. It comes in 350g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Optimum Nutrition Protein Hot Chocolate Powder in the UK?

The best price we have verified today is £5.71 per 100g for the 350g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Protein Hot Chocolate Powder contain per 100g?

Protein Hot Chocolate Powder contains 56g of protein per 100g. It is a protein blend product.

Is Optimum Nutrition Protein Hot Chocolate Powder currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
350gBest value
£19.99
£5.71/100g
Amazon UK

Where to buy in the UK

350g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
350g£19.99£5.71/100g
In stock