Optimum Nutrition Gold Standard BCAA Train + Sustain Powder - Elite Series
Protein Blend

Gold Standard BCAA Train + Sustain Powder - Elite Series

by Optimum Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 23g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size266g

Best price today

In stock

£23.36

£8.78 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 31g serving

74g protein

22.9g per 31g serving - solid protein content

5g carbohydrates

1.6g per 31g serving - low carb

5g fat

1.4g per 31g serving - moderate fat

374 kcal

116 kcal per 31g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 31g serving
NutrientPer 100gPer serving (31g)
Protein74g22.9g
Calories374 kcal116 kcal
Carbohydrates5.3g1.6g
Fat4.6g1.4g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£8.42/100g (£22.40 for 266g on 18 Aug 2026)

266g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £23.36, lowest £22.40, highest £31.98 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Optimum Nutrition Gold Standard BCAA Train + Sustain Powder - Elite Series is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 74g of protein per 100g (around 23g per 31g serving), Optimum Nutrition Gold Standard BCAA Train + Sustain Powder - Elite Series sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

Optimum Nutrition Gold Standard BCAA Train + Sustain Powder - Elite Series is a protein blend protein powder made by Optimum Nutrition. It comes in 266g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Optimum Nutrition Gold Standard BCAA Train + Sustain Powder - Elite Series in the UK?

The best price we have verified today is £8.78 per 100g for the 266g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Gold Standard BCAA Train + Sustain Powder - Elite Series contain per 100g?

Gold Standard BCAA Train + Sustain Powder - Elite Series contains 74g of protein per 100g, with 22.9g per 31g serving. It is a protein blend product.

Is Optimum Nutrition Gold Standard BCAA Train + Sustain Powder - Elite Series currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
266gBest value
£23.36
£8.78/100g
Amazon UK
8 servings · £2.92/serving
22.9g protein · 116 kcal per serving

Where to buy in the UK

266g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
266g£23.36£8.78/100g
In stock