NutriSport Protein & Complex Carbs

Protein & Complex Carbs

by NutriSport

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 44g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourVanilla

Choose sizeBest value per 100g: 5kg

Best price today

In stock

£41.99

£0.84 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 100g serving

44g protein

44g per 100g serving

42g carbohydrates

42g per 100g serving

3g fat

2.7g per 100g serving - very lean

378 kcal

378 kcal per 100g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 100g serving
NutrientPer 100gPer serving (100g)
Protein44g44g
Calories378 kcal378 kcal
Carbohydrates42g42g
Fat2.7g2.7g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.84/100g (£41.99 for 5kg on 17 Sept 2026)

5kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £41.99, lowest £41.99, highest £41.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

NutriSport Protein & Complex Carbs is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 44g of protein per 100g (around 44g per 100g serving), NutriSport Protein & Complex Carbs sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

NutriSport Protein & Complex Carbs is a mass gainer protein powder made by NutriSport. It comes in 1.4kg, 5kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy NutriSport Protein & Complex Carbs in the UK?

The best price we have verified today is £0.84 per 100g for the 5kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Protein & Complex Carbs contain per 100g?

Protein & Complex Carbs contains 44g of protein per 100g, with 44g per 100g serving. It is a mass gainer product.

Is NutriSport Protein & Complex Carbs currently in stock?

At the last check, 2 out of 2 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listed
1.4kg
£19.99
£1.43/100g
Amazon UK
14 servings · £1.43/serving
44.0g protein · 378 kcal per serving
VanillaYour selection
5kgBest value
£41.99
£0.84/100g
Amazon UK
50 servings · £0.84/serving
44.0g protein · 378 kcal per serving

The 5kg works out at £0.84 per 100g. The 1.4kg costs £1.43. Same powder, 1.7x the price per gram.

Where to buy in the UK

5kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Vanilla

5kg£41.99£0.84/100g
In stock

£41.99

5kg · Vanilla

View best price