MyProtein THE Electropower | Creatine & Electrolytes
Protein Blend

THE Electropower | Creatine & Electrolytes

by MyProtein

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose sizeBest value per 100g: 510g

Best price

In stock

£28.99

£5.62 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£5.62/100g (£28.99 for 516g on 24 Apr 2026)

510g · all flavours · price per pack

No price history for the 510g pack in the last 90 days yet.

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

MyProtein THE Electropower | Creatine & Electrolytes is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth.

What else do you need to know?

MyProtein THE Electropower | Creatine & Electrolytes is a protein blend protein powder made by MyProtein. It comes in 429g, 510g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy MyProtein THE Electropower | Creatine & Electrolytes in the UK?

We refresh MyProtein THE Electropower | Creatine & Electrolytes pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

Is MyProtein THE Electropower | Creatine & Electrolytes currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listed
429g
£27.99
£6.52/100g
MyProtein
Flavour not listedYour selection
510gBest value
£28.99
£5.62/100g
MyProtein

The 510g works out at £5.62 per 100g. The 429g costs £6.52. Same powder, 1.2x the price per gram.

Where to buy in the UK

510g · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
MyProteinCheapest
516g£28.99£5.62/100g
In stock
MyProtein
510g£28.99£5.68/100g
In stock