MyProtein THE EAA | Essential Amino Acid & Electrolyte Powder
Protein Blend

THE EAA | Essential Amino Acid & Electrolyte Powder

by MyProtein

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • For shakes, smoothies, baking and more

Size330g

Best price

In stock

£23.49

£7.12 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£7.12/100g (£23.49 for 330g on 1 Jul 2026)

330g · all flavours · price per pack

No price history for the 330g pack in the last 90 days yet.

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

MyProtein THE EAA | Essential Amino Acid & Electrolyte Powder is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth.

What else do you need to know?

MyProtein THE EAA | Essential Amino Acid & Electrolyte Powder is a protein blend protein powder made by MyProtein. It comes in 330g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy MyProtein THE EAA | Essential Amino Acid & Electrolyte Powder in the UK?

We refresh MyProtein THE EAA | Essential Amino Acid & Electrolyte Powder pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

Is MyProtein THE EAA | Essential Amino Acid & Electrolyte Powder currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
330gBest value
£23.49
£7.12/100g
MyProtein

Where to buy in the UK

330g · 3 offers for this selection · sorted by cost per 100g
MyProteinCheapest
330g£23.49£7.12/100g
In stock
MyProtein
330g£23.49£7.12/100g
In stock
MyProtein
330g£23.49£7.12/100g
In stock