MyProtein Origin Shred Pre - Workout - , - Tropical Heatwave
Protein Blend

Origin Shred Pre - Workout - , - Tropical Heatwave

by MyProtein

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour3 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size660g

Best price today

In stock

£14.99

£2.27 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.27/100g (£14.99 for 660g on 28 Sept 2026)

660g · all flavours · price per pack

  • MyProteinlatest £14.99, lowest £14.99, highest £29.49 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

MyProtein Origin Shred Pre - Workout - , - Tropical Heatwave is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth.

What else do you need to know?

MyProtein Origin Shred Pre - Workout - , - Tropical Heatwave is a protein blend protein powder made by MyProtein. It comes in 660g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy MyProtein Origin Shred Pre - Workout - , - Tropical Heatwave in the UK?

The best price we have verified today is £2.27 per 100g for the 660g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

Is MyProtein Origin Shred Pre - Workout - , - Tropical Heatwave currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · Blue Raspberry Fizz · cost per 100g for each
Blue Raspberry FizzYour selection
660gBest value
£14.99
£2.27/100g
MyProtein

Where to buy in the UK

Blue Raspberry Fizz · 660g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
MyProteinCheapest

Blue Raspberry Fizz

660g£14.99£2.27/100g
In stock

£14.99

660g · Blue Raspberry Fizz

View best price