MyProtein Impact EAA
Protein Blend

Impact EAA

by MyProtein

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour11 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 1kg

Best price

In stock

£20.00

£2.00 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.00/100g (£20.00 for 1kg on 8 Sept 2026)

1kg · all flavours · price per pack

  • MyProteinlatest £73.99, lowest £20.00, highest £84.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

MyProtein Impact EAA is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth.

What else do you need to know?

MyProtein Impact EAA is a protein blend protein powder made by MyProtein. It comes in 250g, 500g, 1kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy MyProtein Impact EAA in the UK?

We refresh MyProtein Impact EAA pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

Is MyProtein Impact EAA currently in stock?

At the last check, 38 out of 38 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

3 sizes · Cola · cost per 100g for each
Cola
250g
£19.49
£7.80/100g
MyProtein
83 servings · £0.23/serving
Cola
500g
£15.00
£3.00/100g
MyProtein
166 servings · £0.09/serving
ColaYour selection
1kgBest value
£20.00
£2.00/100g
MyProtein
333 servings · £0.06/serving

The 1kg works out at £2.00 per 100g. The 250g costs £5.20. Same powder, 2.6x the price per gram.

Where to buy in the UK

Cola · 1kg · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
MyProteinCheapest

Cola

1kg£20.00£2.00/100g
In stock
MyProtein

Cola

1kg£72.99£7.30/100g
In stock

£20.00

1kg · Cola

View best price