MyProtein Grass - Fed Beef Protein Isolate
animal_protein

Grass - Fed Beef Protein Isolate

by MyProtein

4.2WheyWise Rating

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 23g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourChocolate

Size1kg

Best price

In stock

£29.99

£3.00 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

90g protein

22.5g per 25g serving with minimal filler

3g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

2g fat

0.6g per 25g serving - very lean

404 kcal

101 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein90g22.5g
Calories403.68 kcal101 kcal
Carbohydrates2.9g0.7g
Fat2.3g0.6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.00/100g (£29.99 for 1kg on 24 Apr 2026)

1kg · all flavours · price per pack

No price history for the 1kg pack in the last 90 days yet.

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

MyProtein Grass - Fed Beef Protein Isolate is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 90g of protein per 100g (around 23g per 25g serving), MyProtein Grass - Fed Beef Protein Isolate sits at the higher end for a animal_protein product.

What else do you need to know?

MyProtein Grass - Fed Beef Protein Isolate is a animal_protein protein powder made by MyProtein. It comes in 1kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy MyProtein Grass - Fed Beef Protein Isolate in the UK?

We refresh MyProtein Grass - Fed Beef Protein Isolate pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Grass - Fed Beef Protein Isolate contain per 100g?

Grass - Fed Beef Protein Isolate contains 90g of protein per 100g, with 22.5g per 25g serving. It is a animal_protein product.

Is MyProtein Grass - Fed Beef Protein Isolate currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
ChocolateYour selection
1kgBest value
£29.99
£3.00/100g
MyProtein
40 servings · £0.75/serving
22.5g protein · 101 kcal per serving

Where to buy in the UK

1kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
MyProteinCheapest

Chocolate

1kg£29.99£3.00/100g
In stock

£29.99

1kg · Chocolate

View best price