MyProtein Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man

Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man

by MyProtein

A refreshing alternative to a milkshake: whey isolate in a light, fruity, juice-style drink.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Mixes clear like juice, not milky
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size500g

Best price today

In stock

£42.49

£8.50 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

78g protein

19.5g per 25g serving - solid protein content

6g carbohydrates

1.6g per 25g serving - low carb

0g fat

0g per 25g serving - very lean

341 kcal

85 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein78g19.5g
Calories341 kcal85 kcal
Carbohydrates6.3g1.6g
Fat0.1g0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£8.50/100g (£42.49 for 500g on 28 Sept 2026)

500g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £42.49 (one check so far)

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

MyProtein Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man is designed for anyone who finds milky shakes heavy, especially in hot weather or straight after training. Clear whey drinks like juice or squash, and because it is made from whey isolate it keeps the high protein and low fat of an isolate.

What can you expect?

A light, juice-style protein drink made from whey isolate that has been acid-treated so it mixes clear instead of milky. It is typically 75-90% protein with very little fat, and fruit flavours rather than dessert ones. Mix it with cold water and let the foam settle for a minute before drinking. With 78g of protein per 100g (around 20g per 25g serving), MyProtein Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man sits in a solid mid-range for a clear whey product.

What else do you need to know?

MyProtein Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man is a clear whey protein powder made by MyProtein. It comes in 500g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy MyProtein Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man in the UK?

The best price we have verified today is £8.50 per 100g for the 500g bag, checked 28 Sept 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man contain per 100g?

Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man contains 78g of protein per 100g, with 19.5g per 25g serving. It is a clear whey product.

Is MyProtein Clear Whey Isolate Marvel Spider-Man currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
500gBest value
£42.49
£8.50/100g
Amazon UK
20 servings · £2.12/serving
19.5g protein · 85 kcal per serving

Where to buy in the UK

500g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
500g£42.49£8.50/100g
In stock