MyProtein Bone Broth Protein
Protein Blend

Bone Broth Protein

by MyProtein

2.5WheyWise Rating

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 12g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour2 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size300g

Best price

In stock

£22.99

£7.66 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 20g serving

61g protein

12.2g per 20g serving - solid protein content

24g carbohydrates

4.8g per 20g serving

3g fat

0.7g per 20g serving - moderate fat

382 kcal

76 kcal per 20g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 20g serving
NutrientPer 100gPer serving (20g)
Protein61g12.2g
Calories381.69 kcal76 kcal
Carbohydrates24g4.8g
Fat3.4g0.7g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£5.00/100g (£15.00 for 300g on 1 Sept 2026)

300g · all flavours · price per pack

  • MyProteinlatest £22.99, lowest £15.00, highest £24.49 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

MyProtein Bone Broth Protein is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 61g of protein per 100g (around 12g per 20g serving), MyProtein Bone Broth Protein sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

MyProtein Bone Broth Protein is a protein blend protein powder made by MyProtein. It comes in 300g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy MyProtein Bone Broth Protein in the UK?

We refresh MyProtein Bone Broth Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Bone Broth Protein contain per 100g?

Bone Broth Protein contains 61g of protein per 100g, with 12.2g per 20g serving. It is a protein blend product.

Is MyProtein Bone Broth Protein currently in stock?

At the last check, 4 out of 4 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedBest price of 2 flavoursYour selection
300gBest value
£22.99
£7.66/100g
MyProtein
15 servings · £1.53/serving
12.2g protein · 76 kcal per serving

Where to buy in the UK

Any flavour · 300g · 4 offers for this selection · sorted by cost per 100g
MyProteinCheapest
300g£22.99£7.66/100g
In stock
MyProtein

Chicken & Herb

300g£22.99£7.66/100g
In stock
MyProtein
300g£22.99£7.66/100g
In stock
MyProtein

Unflavoured

300g£22.99£7.66/100g
In stock