Mutant NEW Mutant Mass Powder

NEW Mutant Mass Powder

by Mutant

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 56g protein per serving
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour2 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size2.27kg

Best price today

In stock

£30.99

£1.37 / 100g

You save £1.15vs highest tracked price today

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 280g serving

20g protein

56g per 280g serving

69g carbohydrates

192.1g per 280g serving

4g fat

12g per 280g serving - moderate fat

393 kcal

1100 kcal per 280g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 280g serving
NutrientPer 100gPer serving (280g)
Protein20g56g
Calories393 kcal1100 kcal
Carbohydrates68.6g192.1g
Fat4.3g12g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.23/100g (£28.00 for 2.27kg on 17 Sept 2026)

2.27kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £30.99, lowest £28.00, highest £30.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Mutant NEW Mutant Mass Powder is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 20g of protein per 100g (around 56g per 280g serving), Mutant NEW Mutant Mass Powder sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

Mutant NEW Mutant Mass Powder is a mass gainer protein powder made by Mutant. It comes in 2.27kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Mutant NEW Mutant Mass Powder in the UK?

The best price we have verified today is £1.37 per 100g for the 2.27kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does NEW Mutant Mass Powder contain per 100g?

NEW Mutant Mass Powder contains 20g of protein per 100g, with 56g per 280g serving. It is a mass gainer product.

Is Mutant NEW Mutant Mass Powder currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedBest price of 2 flavoursYour selection
2.27kgBest value
£30.99
£1.37/100g
Amazon UK
8 servings · £3.87/serving
56.0g protein · 1100 kcal per serving

Where to buy in the UK

Any flavour · 2.27kg · 3 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
2.27kg£30.99£1.37/100g
In stock
Amazon UK

Vanilla Ice Cream

2.27kg£32.12£1.42/100g
In stock
Amazon UK

Strawberry Banana

2.27kg£32.14£1.42/100g
In stock

£30.99

2.27kg

View best price