Mutant Hardcore Iso
Protein Blend

Hardcore Iso

by Mutant

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 25g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size2.27kg

Best price today

In stock

£78.59

£3.46 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 32g serving

78g protein

25g per 32g serving - solid protein content

6g carbohydrates

2g per 32g serving - low carb

3g fat

1g per 32g serving - moderate fat

344 kcal

110 kcal per 32g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 32g serving
NutrientPer 100gPer serving (32g)
Protein78.1g25g
Calories344 kcal110 kcal
Carbohydrates6.25g2g
Fat3.1g1g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.46/100g (£78.59 for 2.27kg on 17 Sept 2026)

2.27kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £78.59, lowest £78.59, highest £87.65 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Mutant Hardcore Iso is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 78.1g of protein per 100g (around 25g per 32g serving), Mutant Hardcore Iso sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

Mutant Hardcore Iso is a protein blend protein powder made by Mutant. It comes in 2.27kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Mutant Hardcore Iso in the UK?

We refresh Mutant Hardcore Iso pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Hardcore Iso contain per 100g?

Hardcore Iso contains 78.1g of protein per 100g, with 25g per 32g serving. It is a protein blend product.

Is Mutant Hardcore Iso currently in stock?

At the last check, 1 out of 2 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
2.27kgBest value
£78.59
£3.46/100g
Amazon UK
70 servings · £1.12/serving
25.0g protein · 110 kcal per serving

Where to buy in the UK

2.27kg · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
2.27kg£78.59£3.46/100g
Out of stock
Amazon UK
2.27kg£78.59£3.46/100g
In stock

£78.59

2.27kg

View best price