Muscle Moose Protein Shake
Protein Blend

Protein Shake

by Muscle Moose

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 22g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourVanilla

Size1.8kg

Best price today

In stock

£45.49

£2.53 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

72g protein

21.6g per 30g serving - solid protein content

10g carbohydrates

3g per 30g serving - low carb

5g fat

1.5g per 30g serving - moderate fat

378 kcal

113 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein72g21.6g
Calories378 kcal113 kcal
Carbohydrates10g3g
Fat5g1.5g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.53/100g (£45.49 for 1.8kg on 30 Sept 2026)

1.8kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £45.49 (one check so far)

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Muscle Moose Protein Shake is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 72g of protein per 100g (around 22g per 30g serving), Muscle Moose Protein Shake sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

Muscle Moose Protein Shake is a protein blend protein powder made by Muscle Moose. It comes in 1.8kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Muscle Moose Protein Shake in the UK?

The best price we have verified today is £2.53 per 100g for the 1.8kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Protein Shake contain per 100g?

Protein Shake contains 72g of protein per 100g, with 21.6g per 30g serving. It is a protein blend product.

Is Muscle Moose Protein Shake currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
VanillaYour selection
1.8kgBest value
£45.49
£2.53/100g
Amazon UK
60 servings · £0.76/serving
21.6g protein · 113 kcal per serving

Where to buy in the UK

1.8kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Vanilla

1.8kg£45.49£2.53/100g
In stock

£45.49

1.8kg · Vanilla

View best price