Kinetica - UK Lean Active Protein
Protein Blend

Lean Active Protein

by Kinetica - UK

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 26g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size900g

Best price today

In stock

£34.99

£3.89 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 37g serving

71g protein

26.3g per 37g serving - solid protein content

8g carbohydrates

2.8g per 37g serving - low carb

6g fat

2.2g per 37g serving - moderate fat

385 kcal

142 kcal per 37g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 37g serving
NutrientPer 100gPer serving (37g)
Protein71g26.3g
Calories385 kcal142 kcal
Carbohydrates7.6g2.8g
Fat6g2.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.89/100g (£34.99 for 900g on 17 Sept 2026)

900g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £34.99, lowest £34.99, highest £34.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Kinetica - UK Lean Active Protein is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 71g of protein per 100g (around 26g per 37g serving), Kinetica - UK Lean Active Protein sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

Kinetica - UK Lean Active Protein is a protein blend protein powder made by Kinetica - UK. It comes in 900g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Kinetica - UK Lean Active Protein in the UK?

The best price we have verified today is £3.89 per 100g for the 900g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Lean Active Protein contain per 100g?

Lean Active Protein contains 71g of protein per 100g, with 26.3g per 37g serving. It is a protein blend product.

Is Kinetica - UK Lean Active Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
900gBest value
£34.99
£3.89/100g
Amazon UK
24 servings · £1.46/serving
26.3g protein · 142 kcal per serving

Where to buy in the UK

900g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
900g£34.99£3.89/100g
In stock