HR Labs Basic
Protein Blend

Basic

by HR Labs

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 22g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size510g

Best price today

In stock

£34.99

£6.86 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

72g protein

21.6g per 30g serving - solid protein content

12g carbohydrates

3.6g per 30g serving

4g fat

1.2g per 30g serving - moderate fat

379 kcal

114 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein72g21.6g
Calories379 kcal114 kcal
Carbohydrates12g3.6g
Fat4g1.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£6.86/100g (£34.99 for 510g on 17 Sept 2026)

510g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £34.99, lowest £34.99, highest £34.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

HR Labs Basic is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 72g of protein per 100g (around 22g per 30g serving), HR Labs Basic sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

HR Labs Basic is a protein blend protein powder made by HR Labs. It comes in 510g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy HR Labs Basic in the UK?

The best price we have verified today is £6.86 per 100g for the 510g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Basic contain per 100g?

Basic contains 72g of protein per 100g, with 21.6g per 30g serving. It is a protein blend product.

Is HR Labs Basic currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
510gBest value
£34.99
£6.86/100g
Amazon UK
17 servings · £2.06/serving
21.6g protein · 114 kcal per serving

Where to buy in the UK

510g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
510g£34.99£6.86/100g
In stock