HIGH5 Recovery Drink Whey Protein Isolate
Protein Blend

Recovery Drink Whey Protein Isolate

by HIGH5

3.4WheyWise Rating

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size1.6kg

Best price today

In stock

£44.99

£2.81 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 50g serving

40g protein

20g per 50g serving

44g carbohydrates

22g per 50g serving

3g fat

1.3g per 50g serving - very lean

360 kcal

180 kcal per 50g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 50g serving
NutrientPer 100gPer serving (50g)
Protein40g20g
Calories360 kcal180 kcal
Carbohydrates44g22g
Fat2.5g1.3g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.34/100g (£37.49 for 1.6kg on 24 Sept 2026)

1.6kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £44.99, lowest £37.49, highest £49.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

HIGH5 Recovery Drink Whey Protein Isolate is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 40g of protein per 100g (around 20g per 50g serving), HIGH5 Recovery Drink Whey Protein Isolate sits in a competitive position for a protein blend product.

What else do you need to know?

HIGH5 Recovery Drink Whey Protein Isolate is a protein blend protein powder made by HIGH5. It comes in 1.6kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy HIGH5 Recovery Drink Whey Protein Isolate in the UK?

The best price we have verified today is £2.81 per 100g for the 1.6kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Recovery Drink Whey Protein Isolate contain per 100g?

Recovery Drink Whey Protein Isolate contains 40g of protein per 100g, with 20g per 50g serving. It is a protein blend product.

Is HIGH5 Recovery Drink Whey Protein Isolate currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
1.6kgBest value
£44.99
£2.81/100g
Amazon UK
32 servings · £1.41/serving
20.0g protein · 180 kcal per serving

Where to buy in the UK

1.6kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1.6kg£44.99£2.81/100g
In stock

£44.99

1.6kg

View best price