Grenade Protein
Protein Blend

Protein

by Grenade

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 30g protein per serving
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourFudged

Size480g

Best price

In stock

£9.99

£2.08 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 40g serving

75g protein

30g per 40g serving - solid protein content

5g carbohydrates

2g per 40g serving - low carb

5g fat

1.8g per 40g serving - moderate fat

367 kcal

147 kcal per 40g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 40g serving
NutrientPer 100gPer serving (40g)
Protein75g30g
Calories367 kcal147 kcal
Carbohydrates5g2g
Fat4.5g1.8g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.08/100g (£9.99 for 480g on 17 Apr 2026)

480g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £20.00, lowest £20.00, highest £20.00 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Grenade Protein is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 75g of protein per 100g (around 30g per 40g serving), Grenade Protein sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

Grenade Protein is a protein blend protein powder made by Grenade. It comes in 480g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Grenade Protein in the UK?

We refresh Grenade Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Protein contain per 100g?

Protein contains 75g of protein per 100g, with 30g per 40g serving. It is a protein blend product.

Is Grenade Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 2 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
480gBest value
£9.99
£2.08/100g
Amazon UK
12 servings · £0.83/serving
30.0g protein · 147 kcal per serving

Where to buy in the UK

480g · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
480g£9.99£2.08/100g
In stock
Amazon UK

Fudged

480g£20.00£4.17/100g
Out of stock