DY Nutrition The Creatine
Protein Blend

The Creatine

by DY Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 36g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size400g

Best price

In stock

£20.90

£5.22 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 50g serving

71g protein

35.5g per 50g serving - solid protein content

15g carbohydrates

7.4g per 50g serving

6g fat

3.1g per 50g serving - moderate fat

389 kcal

195 kcal per 50g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 50g serving
NutrientPer 100gPer serving (50g)
Protein71g35.5g
Calories389 kcal195 kcal
Carbohydrates14.7g7.4g
Fat6.1g3.1g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.74/100g (£18.97 for 400g on 20 Sept 2026)

400g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £20.90, lowest £18.97, highest £20.90 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

DY Nutrition The Creatine is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 71g of protein per 100g (around 36g per 50g serving), DY Nutrition The Creatine sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

DY Nutrition The Creatine is a protein blend protein powder made by DY Nutrition. It comes in 400g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy DY Nutrition The Creatine in the UK?

We refresh DY Nutrition The Creatine pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does The Creatine contain per 100g?

The Creatine contains 71g of protein per 100g, with 35.5g per 50g serving. It is a protein blend product.

Is DY Nutrition The Creatine currently in stock?

At the last check, 2 out of 2 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
400gBest value
£20.90
£5.22/100g
Amazon UK
8 servings · £2.61/serving
35.5g protein · 195 kcal per serving

Where to buy in the UK

400g · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
400g£20.90£5.22/100g
In stock
Amazon UK
400g£21.90£5.47/100g
In stock