DY Nutrition Dorian Yates Micellar Casein

Dorian Yates Micellar Casein

by DY Nutrition

3.5WheyWise Rating

Slow-release recovery: a thick, satisfying shake that feeds your muscles over hours, not minutes.

  • Up to 24g protein per serving
  • Slow-digesting - ideal before bed
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour2 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size907g

Best price today

In stock

£35.74

£3.94 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

80g protein

24g per 30g serving with minimal filler

5g carbohydrates

1.6g per 30g serving - low carb

3g fat

0.9g per 30g serving - moderate fat

370 kcal

111 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein80g24g
Calories370 kcal111 kcal
Carbohydrates5.2g1.6g
Fat3.1g0.9g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.94/100g (£35.74 for 907g on 19 Sept 2026)

907g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £35.74, lowest £35.74, highest £38.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

DY Nutrition Dorian Yates Micellar Casein is designed for people who want sustained protein release, especially overnight. Casein digests slowly, making it ideal as a bedtime shake or for anyone who goes long stretches between meals and wants to keep muscle protein synthesis ticking over.

What can you expect?

A thick, slow-digesting shake that keeps you feeling full for longer. Casein forms a gel in the stomach, releasing amino acids steadily over several hours. This makes it less ideal immediately post-workout but excellent for sustained recovery windows. With 80g of protein per 100g (around 24g per 30g serving), DY Nutrition Dorian Yates Micellar Casein sits at the higher end for a casein product.

What else do you need to know?

DY Nutrition Dorian Yates Micellar Casein is a casein protein powder made by DY Nutrition. It comes in 907g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy DY Nutrition Dorian Yates Micellar Casein in the UK?

The best price we have verified today is £3.94 per 100g for the 907g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Dorian Yates Micellar Casein contain per 100g?

Dorian Yates Micellar Casein contains 80g of protein per 100g, with 24g per 30g serving. It is a casein product.

Is DY Nutrition Dorian Yates Micellar Casein currently in stock?

At the last check, 2 out of 2 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · Chocolate · cost per 100g for each
ChocolateYour selection
907gBest value
£35.74
£3.94/100g
Amazon UK
30 servings · £1.19/serving
24.0g protein · 111 kcal per serving

Where to buy in the UK

Chocolate · 907g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Chocolate

907g£35.74£3.94/100g
In stock

£35.74

907g · Chocolate

View best price