DY Nutrition Mass Gainer Game Changer Mass

Mass Gainer Game Changer Mass

by DY Nutrition

2.6WheyWise Rating

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 48g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourVanilla

Size3kg

Best price

Awaiting restock

£44.95

£1.50 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 150g serving

32g protein

48g per 150g serving

64g carbohydrates

96g per 150g serving

2g fat

2.6g per 150g serving - very lean

399 kcal

599 kcal per 150g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 150g serving
NutrientPer 100gPer serving (150g)
Protein32g48g
Calories399 kcal599 kcal
Carbohydrates64g96g
Fat1.7g2.6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.50/100g (£44.95 for 3kg on 18 Aug 2026)

3kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £44.95, lowest £44.95, highest £44.95 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

DY Nutrition Mass Gainer Game Changer Mass is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 32g of protein per 100g (around 48g per 150g serving), DY Nutrition Mass Gainer Game Changer Mass sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

DY Nutrition Mass Gainer Game Changer Mass is a mass gainer protein powder made by DY Nutrition. It comes in 3kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy DY Nutrition Mass Gainer Game Changer Mass in the UK?

We refresh DY Nutrition Mass Gainer Game Changer Mass pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Mass Gainer Game Changer Mass contain per 100g?

Mass Gainer Game Changer Mass contains 32g of protein per 100g, with 48g per 150g serving. It is a mass gainer product.

Is DY Nutrition Mass Gainer Game Changer Mass currently in stock?

At the last check, 0 out of 1 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
VanillaYour selection
3kg
£44.95
£1.50/100g
Amazon UK
Out of stock
20 servings · £2.25/serving
48.0g protein · 599 kcal per serving

Where to buy in the UK

3kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Vanilla

3kg£44.95£1.50/100g
Out of stock

£44.95

3kg · Vanilla

View best price