DY Nutrition HIT BCAA 4:1:1 + Glutamine
Protein Blend

HIT BCAA 4:1:1 + Glutamine

by DY Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 12g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourStrawberry

Size450g

Best price today

In stock

£24.65

£5.48 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 20g serving

60g protein

12g per 20g serving - solid protein content

0g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

0g per 20g serving - very lean

240 kcal

48 kcal per 20g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 20g serving
NutrientPer 100gPer serving (20g)
Protein60g12g
Calories240 kcal48 kcal
Carbohydrates0g0g
Fat0g0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.98/100g (£22.39 for 450g on 24 Sept 2026)

450g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £24.65, lowest £22.39, highest £24.65 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

DY Nutrition HIT BCAA 4:1:1 + Glutamine is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 60g of protein per 100g (around 12g per 20g serving), DY Nutrition HIT BCAA 4:1:1 + Glutamine sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

DY Nutrition HIT BCAA 4:1:1 + Glutamine is a protein blend protein powder made by DY Nutrition. It comes in 450g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy DY Nutrition HIT BCAA 4:1:1 + Glutamine in the UK?

The best price we have verified today is £5.48 per 100g for the 450g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does HIT BCAA 4:1:1 + Glutamine contain per 100g?

HIT BCAA 4:1:1 + Glutamine contains 60g of protein per 100g, with 12g per 20g serving. It is a protein blend product.

Is DY Nutrition HIT BCAA 4:1:1 + Glutamine currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
StrawberryYour selection
450gBest value
£24.65
£5.48/100g
Amazon UK
22 servings · £1.12/serving
12.0g protein · 48 kcal per serving

Where to buy in the UK

450g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Strawberry

450g£24.65£5.48/100g
In stock

£24.65

450g · Strawberry

View best price