DY Nutrition Creatine Monohydrate
Protein Blend

Creatine Monohydrate

by DY Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 36g protein per serving
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size300g

Best price today

In stock

£14.99

£5.00 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 50g serving

71g protein

35.5g per 50g serving - solid protein content

15g carbohydrates

7.4g per 50g serving

6g fat

3.1g per 50g serving - moderate fat

389 kcal

195 kcal per 50g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 50g serving
NutrientPer 100gPer serving (50g)
Protein71g35.5g
Calories389 kcal195 kcal
Carbohydrates14.7g7.4g
Fat6.1g3.1g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.33/100g (£12.99 for 300g on 8 Sept 2026)

300g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £14.99, lowest £12.99, highest £14.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

DY Nutrition Creatine Monohydrate is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 71g of protein per 100g (around 36g per 50g serving), DY Nutrition Creatine Monohydrate sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

DY Nutrition Creatine Monohydrate is a protein blend protein powder made by DY Nutrition. It comes in 300g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy DY Nutrition Creatine Monohydrate in the UK?

The best price we have verified today is £5.00 per 100g for the 300g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Creatine Monohydrate contain per 100g?

Creatine Monohydrate contains 71g of protein per 100g, with 35.5g per 50g serving. It is a protein blend product.

Is DY Nutrition Creatine Monohydrate currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
300gBest value
£14.99
£5.00/100g
Amazon UK
6 servings · £2.50/serving
35.5g protein · 195 kcal per serving

Where to buy in the UK

300g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
300g£14.99£5.00/100g
In stock