CNP Professional CNP Peptide Timed Release Protein Blend

CNP Peptide Timed Release Protein Blend

by CNP Professional

Slow-release recovery: a thick, satisfying shake that feeds your muscles over hours, not minutes.

  • Up to 47g protein per serving
  • Slow-digesting - ideal before bed
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourChocolate

Size2.27kg

Best price today

In stock

£63.99

£2.82 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 65g serving

72g protein

47g per 65g serving - solid protein content

10g carbohydrates

6.7g per 65g serving

5g fat

3.5g per 65g serving - moderate fat

379 kcal

246 kcal per 65g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 65g serving
NutrientPer 100gPer serving (65g)
Protein72.3g47g
Calories379 kcal246 kcal
Carbohydrates10.3g6.7g
Fat5.4g3.5g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.82/100g (£63.99 for 2.27kg on 24 Sept 2026)

2.27kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £63.99, lowest £63.99, highest £63.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

CNP Professional CNP Peptide Timed Release Protein Blend is designed for people who want sustained protein release, especially overnight. Casein digests slowly, making it ideal as a bedtime shake or for anyone who goes long stretches between meals and wants to keep muscle protein synthesis ticking over.

What can you expect?

A thick, slow-digesting shake that keeps you feeling full for longer. Casein forms a gel in the stomach, releasing amino acids steadily over several hours. This makes it less ideal immediately post-workout but excellent for sustained recovery windows. With 72.3g of protein per 100g (around 47g per 65g serving), CNP Professional CNP Peptide Timed Release Protein Blend sits in a solid mid-range for a casein product.

What else do you need to know?

CNP Professional CNP Peptide Timed Release Protein Blend is a casein protein powder made by CNP Professional. It comes in 2.27kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy CNP Professional CNP Peptide Timed Release Protein Blend in the UK?

The best price we have verified today is £2.82 per 100g for the 2.27kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does CNP Peptide Timed Release Protein Blend contain per 100g?

CNP Peptide Timed Release Protein Blend contains 72.3g of protein per 100g, with 47g per 65g serving. It is a casein product.

Is CNP Professional CNP Peptide Timed Release Protein Blend currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
2.27kgBest value
£63.99
£2.82/100g
Amazon UK
34 servings · £1.88/serving
47.0g protein · 246 kcal per serving

Where to buy in the UK

2.27kg · 3 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
2.27kg£63.99£2.82/100g
In stock
Amazon UK

Chocolate

2.27kg£63.99£2.82/100g
In stock
Amazon UK
2.2kg£63.99£2.91/100g
In stock

£63.99

2.27kg

View best price