Bulk Cutting Edge Protein
Protein Blend

Cutting Edge Protein

by Bulk

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • 70g protein per 100g
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour3 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Size2.1kg

Best price

In stock

£84.99

£4.05 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g

70g protein

Solid protein content

12g carbohydrates

Carbohydrates per 100g of product

View full nutritional information
Nutrition per 100g
NutrientPer 100g
Protein70g
Carbohydrates12g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.58/100g (£75.19 for 2.1kg on 7 Jun 2026)

2.1kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £79.99, lowest £76.87, highest £84.99 in the last 90 days
  • Bulklatest £84.99 (one check so far)

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Bulk Cutting Edge Protein is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 70g of protein per 100g, Bulk Cutting Edge Protein sits in a solid mid-range for a protein blend product.

What else do you need to know?

Bulk Cutting Edge Protein is a protein blend protein powder made by Bulk. It comes in 2.1kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Bulk Cutting Edge Protein in the UK?

We refresh Bulk Cutting Edge Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Cutting Edge Protein contain per 100g?

Cutting Edge Protein contains 70g of protein per 100g. It is a protein blend product.

Is Bulk Cutting Edge Protein currently in stock?

At the last check, 4 out of 4 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · Dark Chocolate · cost per 100g for each
Dark ChocolateYour selection
2.1kgBest value
£84.99
£4.05/100g
Bulk

Where to buy in the UK

Dark Chocolate · 2.1kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
BulkCheapest

Dark Chocolate

2.1kg£84.99£4.05/100g
In stock

£84.99

2.1kg · Dark Chocolate

View best price