Bulk Beef Protein Isolate 97
animal_protein

Beef Protein Isolate 97

by Bulk

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 29g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour3 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 2.5kg

Best price

In stock

£65.99

£2.64 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

97g protein

29.1g per 30g serving with minimal filler

0g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

3g fat

0.9g per 30g serving - very lean

387 kcal

116 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein97g29.1g
Calories387 kcal116 kcal
Carbohydrates0g0g
Fat3g0.9g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.33/100g (£23.32 for 1kg on 24 Sept 2026)

2.5kg · all flavours · price per pack

  • Bulklatest £65.99 (one check so far)

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Bulk Beef Protein Isolate 97 is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 97g of protein per 100g (around 29g per 30g serving), Bulk Beef Protein Isolate 97 sits at the higher end for a animal_protein product.

What else do you need to know?

Bulk Beef Protein Isolate 97 is a animal_protein protein powder made by Bulk. It comes in 500g, 1kg, 2.5kg, 5kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Bulk Beef Protein Isolate 97 in the UK?

We refresh Bulk Beef Protein Isolate 97 pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Beef Protein Isolate 97 contain per 100g?

Beef Protein Isolate 97 contains 97g of protein per 100g, with 29.1g per 30g serving. It is a animal_protein product.

Is Bulk Beef Protein Isolate 97 currently in stock?

At the last check, 7 out of 14 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

4 sizes · any flavour · cost per 100g for each
Chocolate
500g
£14.99
£3.00/100g
Bulk
16 servings · £0.94/serving
29.1g protein · 116 kcal per serving
Flavour not listedBest price of 3 flavours
1kg
£27.99
£2.80/100g
Bulk
33 servings · £0.85/serving
29.1g protein · 116 kcal per serving
Flavour not listedBest price of 3 flavoursYour selection
2.5kgBest value
£65.99
£2.64/100g
Bulk
83 servings · £0.80/serving
29.1g protein · 116 kcal per serving
Flavour not listedBest price of 3 flavours
5kg
£119.99
£2.40/100g
Bulk
Out of stock
166 servings · £0.72/serving
29.1g protein · 116 kcal per serving

The 5kg works out at £2.40 per 100g. The 500g costs £3.00. Same powder, 1.2x the price per gram.

Where to buy in the UK

Any flavour · 2.5kg · 4 offers for this selection · sorted by cost per 100g
BulkCheapest
2.5kg£65.99£2.64/100g
In stock
Bulk

Birthday Cake

2.5kg£65.99£2.64/100g
Out of stock
Bulk

Chocolate

2.5kg£65.99£2.64/100g
Out of stock
Bulk

Chocolate Peanut Butter

2.5kg£65.99£2.64/100g
In stock

£65.99

2.5kg

View best price