Boditronics Casein Xtra - Advanced Nighttime Support - Flavoured

Casein Xtra - Advanced Nighttime Support - Flavoured

by Boditronics

3.8WheyWise Rating

Slow-release recovery: a thick, satisfying shake that feeds your muscles over hours, not minutes.

  • Up to 39g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Slow-digesting - ideal before bed
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourRich Chocolate

Size1.5kg

Best price today

In stock

£42.99

£2.87 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 55g serving

70g protein

38.5g per 55g serving - solid protein content

11g carbohydrates

5.8g per 55g serving

2g fat

1.2g per 55g serving - very lean

342 kcal

188 kcal per 55g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 55g serving
NutrientPer 100gPer serving (55g)
Protein70g38.5g
Calories342 kcal188 kcal
Carbohydrates10.6g5.8g
Fat2.2g1.2g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.87/100g (£42.99 for 1.5kg on 17 Sept 2026)

1.5kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £42.99, lowest £42.99, highest £42.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Boditronics Casein Xtra - Advanced Nighttime Support - Flavoured is designed for people who want sustained protein release, especially overnight. Casein digests slowly, making it ideal as a bedtime shake or for anyone who goes long stretches between meals and wants to keep muscle protein synthesis ticking over.

What can you expect?

A thick, slow-digesting shake that keeps you feeling full for longer. Casein forms a gel in the stomach, releasing amino acids steadily over several hours. This makes it less ideal immediately post-workout but excellent for sustained recovery windows. With 70g of protein per 100g (around 39g per 55g serving), Boditronics Casein Xtra - Advanced Nighttime Support - Flavoured sits in a solid mid-range for a casein product.

What else do you need to know?

Boditronics Casein Xtra - Advanced Nighttime Support - Flavoured is a casein protein powder made by Boditronics. It comes in 1.5kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Boditronics Casein Xtra - Advanced Nighttime Support - Flavoured in the UK?

The best price we have verified today is £2.87 per 100g for the 1.5kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Casein Xtra - Advanced Nighttime Support - Flavoured contain per 100g?

Casein Xtra - Advanced Nighttime Support - Flavoured contains 70g of protein per 100g, with 38.5g per 55g serving. It is a casein product.

Is Boditronics Casein Xtra - Advanced Nighttime Support - Flavoured currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Rich ChocolateYour selection
1.5kgBest value
£42.99
£2.87/100g
Amazon UK
27 servings · £1.59/serving
38.5g protein · 188 kcal per serving

Where to buy in the UK

1.5kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Rich Chocolate

1.5kg£42.99£2.87/100g
In stock

£42.99

1.5kg · Rich Chocolate

View best price