BioTech USA Beef Protein
animal_protein

Beef Protein

by BioTech USA

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • 74g protein per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourChocolate Coconut

Size500g

Best price today

In stock

£21.57

£4.31 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g

74g protein

Solid protein content

0g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

View full nutritional information
Nutrition per 100g
NutrientPer 100g
Protein74g
Carbohydrates0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.61/100g (£18.07 for 500g on 2 Aug 2026)

500g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £21.57, lowest £18.07, highest £21.68 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

BioTech USA Beef Protein is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 74g of protein per 100g, BioTech USA Beef Protein sits in a solid mid-range for a animal_protein product.

What else do you need to know?

BioTech USA Beef Protein is a animal_protein protein powder made by BioTech USA. It comes in 500g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy BioTech USA Beef Protein in the UK?

The best price we have verified today is £4.31 per 100g for the 500g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Beef Protein contain per 100g?

Beef Protein contains 74g of protein per 100g. It is a animal_protein product.

Is BioTech USA Beef Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Chocolate CoconutYour selection
500gBest value
£21.57
£4.31/100g
Amazon UK

Where to buy in the UK

500g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Chocolate Coconut

500g£21.57£4.31/100g
In stock

£21.57

500g · Chocolate Coconut

View best price