Awesome Supplements Vegan Protein

Vegan Protein

by Awesome Supplements

3.2WheyWise Rating

Plant-powered performance: a dairy-free protein source that delivers on taste, nutrition, and sustainability.

  • Up to 22g protein per serving
  • 100% plant-based and dairy-free
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size1kg

Best price today

In stock

£36.00

£3.60 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

72g protein

21.6g per 30g serving - solid protein content

5g carbohydrates

1.6g per 30g serving - low carb

6g fat

1.8g per 30g serving - moderate fat

362 kcal

109 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein72g21.6g
Calories362 kcal109 kcal
Carbohydrates5.2g1.6g
Fat5.9g1.8g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.60/100g (£36.00 for 1kg on 17 Sept 2026)

1kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £36.00, lowest £36.00, highest £36.00 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Awesome Supplements Vegan Protein is designed for plant-based athletes, vegans, and anyone looking to avoid dairy. It also suits people with lactose intolerance or those who prefer a more sustainable protein source without compromising on their daily protein targets.

What can you expect?

A plant-derived protein that delivers a complete amino acid profile without any animal products. Modern vegan proteins have come a long way in taste and texture. You can expect smooth mixing, solid protein content, and a product free from dairy, lactose, and cholesterol. With 72g of protein per 100g (around 22g per 30g serving), Awesome Supplements Vegan Protein sits in a solid mid-range for a vegan product.

What else do you need to know?

Awesome Supplements Vegan Protein is a vegan protein powder made by Awesome Supplements. It comes in 1kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Awesome Supplements Vegan Protein in the UK?

The best price we have verified today is £3.60 per 100g for the 1kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Vegan Protein contain per 100g?

Vegan Protein contains 72g of protein per 100g, with 21.6g per 30g serving. It is a vegan product.

Is Awesome Supplements Vegan Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
1kgBest value
£36.00
£3.60/100g
Amazon UK
33 servings · £1.09/serving
21.6g protein · 109 kcal per serving

Where to buy in the UK

1kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1kg£36.00£3.60/100g
In stock