Applied Nutrition ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate
Whey Isolate(sponsored link: the brand pays WheyWise per click)

ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate

by Applied Nutrition

Pure protein, minimal extras: filtered for maximum protein content with very low fat and carbs per serving.

  • Up to 22g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • Extra filtered for reduced lactose
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour5 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 1.8kg

Best price

In stock

£85.95

£4.78 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

Sponsored link: the brand pays us when you click. We may also earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

88g protein

22g per 25g serving with minimal filler

0g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

0.1g per 25g serving - very lean

92 kcal

23 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein88g22g
Calories92 kcal23 kcal
Carbohydrates0.4g0.1g
Fat0.4g0.1g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.10/100g (£73.82 for 1.8kg on 25 Aug 2026)

1.8kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £85.95, lowest £73.82, highest £85.95 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate is designed for athletes, lean-bulk dieters, and anyone who wants maximum protein with minimal fat and carbs. Whey isolate is also a better option for people with mild lactose sensitivity, since the extra filtration removes most of the lactose.

What can you expect?

A lean, fast-absorbing protein with very low fat and carbohydrate content. Whey isolate goes through extra filtration to deliver 85-95% protein purity, which means more protein per scoop and fewer calories from filler. Expect quick absorption, making it ideal straight after a workout. With 88g of protein per 100g (around 22g per 25g serving), Applied Nutrition ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate sits at the higher end for a whey isolate product.

What else do you need to know?

Applied Nutrition ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate is a whey isolate protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 850g, 1kg, 1.8kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate in the UK?

We refresh Applied Nutrition ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate contain per 100g?

ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate contains 88g of protein per 100g, with 22g per 25g serving. It is a whey isolate product.

Is Applied Nutrition ISO-XP - 100% Whey Protein Isolate currently in stock?

At the last check, 6 out of 7 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

3 sizes · any flavour · cost per 100g for each
White Choco HazelnutBest price of 4 flavours
850g
£43.95
£5.17/100g
Amazon UK
34 servings · £1.29/serving
22.0g protein · 23 kcal per serving
Choco Bueno
1kg
£49.99
£5.00/100g
Amazon UK
Out of stock
40 servings · £1.25/serving
22.0g protein · 23 kcal per serving
Flavour not listedYour selection
1.8kgBest value
£85.95
£4.78/100g
Amazon UK
72 servings · £1.19/serving
22.0g protein · 23 kcal per serving

The 1.8kg works out at £4.78 per 100g. The 850g costs £5.17. Same powder, 1.1x the price per gram.

Where to buy in the UK

Any flavour · 1.8kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1.8kg£85.95£4.78/100g
In stock

£85.95

1.8kg

View best price