Applied Nutrition Endurance Recovery - Post Exercise Fuel
Protein Blend

Endurance Recovery - Post Exercise Fuel

by Applied Nutrition

3.2WheyWise Rating

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 21g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourChocolate

Size1.5kg

Best price today

In stock

£24.99

£1.67 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 50g serving

42g protein

21g per 50g serving

46g carbohydrates

22.8g per 50g serving

2g fat

1.1g per 50g serving - very lean

368 kcal

184 kcal per 50g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 50g serving
NutrientPer 100gPer serving (50g)
Protein42g21g
Calories368 kcal184 kcal
Carbohydrates45.6g22.8g
Fat2.1g1.1g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£1.59/100g (£23.79 for 1.5kg on 5 Sept 2026)

1.5kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £24.99, lowest £23.79, highest £33.00 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition Endurance Recovery - Post Exercise Fuel is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 42g of protein per 100g (around 21g per 50g serving), Applied Nutrition Endurance Recovery - Post Exercise Fuel sits in a competitive position for a protein blend product.

What else do you need to know?

Applied Nutrition Endurance Recovery - Post Exercise Fuel is a protein blend protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 1.5kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition Endurance Recovery - Post Exercise Fuel in the UK?

We refresh Applied Nutrition Endurance Recovery - Post Exercise Fuel pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Endurance Recovery - Post Exercise Fuel contain per 100g?

Endurance Recovery - Post Exercise Fuel contains 42g of protein per 100g, with 21g per 50g serving. It is a protein blend product.

Is Applied Nutrition Endurance Recovery - Post Exercise Fuel currently in stock?

At the last check, 3 out of 3 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
1.5kgBest value
£24.99
£1.67/100g
Amazon UK
30 servings · £0.83/serving
21.0g protein · 184 kcal per serving

Where to buy in the UK

1.5kg · 3 offers for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1.5kg£24.99£1.67/100g
In stock
Amazon UK
1.5kg£24.99£1.67/100g
In stock
Amazon UK

Chocolate

1.5kg£24.99£1.67/100g
In stock

£24.99

1.5kg · Chocolate

View best price