Applied Nutrition Diet Protein
Protein Blend

Diet Protein

by Applied Nutrition

2.4WheyWise Rating

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 20g protein per serving
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

Size1.8kg

Best price today

In stock

£52.00

£2.89 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

80g protein

20g per 25g serving with minimal filler

4g carbohydrates

1g per 25g serving - low carb

7g fat

1.8g per 25g serving - moderate fat

402 kcal

100 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein80g20g
Calories402 kcal100 kcal
Carbohydrates3.92g1g
Fat7.37g1.8g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.29/100g (£41.16 for 1.8kg on 18 Aug 2026)

1.8kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £52.00, lowest £41.16, highest £52.04 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition Diet Protein is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 80g of protein per 100g (around 20g per 25g serving), Applied Nutrition Diet Protein sits at the higher end for a protein blend product.

What else do you need to know?

Applied Nutrition Diet Protein is a protein blend protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 1.8kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition Diet Protein in the UK?

The best price we have verified today is £2.89 per 100g for the 1.8kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Diet Protein contain per 100g?

Diet Protein contains 80g of protein per 100g, with 20g per 25g serving. It is a protein blend product.

Is Applied Nutrition Diet Protein currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
1.8kgBest value
£52.00
£2.89/100g
Amazon UK
72 servings · £0.72/serving
20.0g protein · 100 kcal per serving

Where to buy in the UK

1.8kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
1.8kg£52.00£2.89/100g
In stock

£52.00

1.8kg

View best price