Applied Nutrition Creatine + Hydration
Protein Blend

Creatine + Hydration

by Applied Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourCitrus

Choose sizeBest value per 100g: 330g

Best price today

In stock

£17.19

£5.21 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.48/100g (£16.14 for 360g on 20 Aug 2026)

330g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £17.19, lowest £17.19, highest £18.85 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition Creatine + Hydration is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth.

What else do you need to know?

Applied Nutrition Creatine + Hydration is a protein blend protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 330g, 360g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition Creatine + Hydration in the UK?

The best price we have verified today is £5.21 per 100g for the 330g bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

Is Applied Nutrition Creatine + Hydration currently in stock?

At the last check, 3 out of 4 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listedYour selection
330gBest value
£17.19
£5.21/100g
Amazon UK
Citrus
360g
£21.48
£5.97/100g
Amazon UK

The 330g works out at £5.21 per 100g. The 360g costs £5.97. Same powder, 1.1x the price per gram.

Where to buy in the UK

330g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest
330g£17.19£5.21/100g
In stock