Applied Nutrition BodyFuel Pre-Workout Powder
Protein Blend

BodyFuel Pre-Workout Powder

by Applied Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • 6g protein per 100g
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourStrawberry Lemonade

Size320g

Best price

In stock

£12.95

£4.05 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g

6g protein

Protein per 100g of product

1g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

Very lean profile

View full nutritional information
Nutrition per 100g
NutrientPer 100g
Protein6g
Carbohydrates1.4g
Fat0g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£3.76/100g (£12.04 for 320g on 5 Sept 2026)

320g · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £12.95, lowest £12.04, highest £12.95 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition BodyFuel Pre-Workout Powder is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 6g of protein per 100g, Applied Nutrition BodyFuel Pre-Workout Powder sits in a competitive position for a protein blend product.

What else do you need to know?

Applied Nutrition BodyFuel Pre-Workout Powder is a protein blend protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 320g sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition BodyFuel Pre-Workout Powder in the UK?

We refresh Applied Nutrition BodyFuel Pre-Workout Powder pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does BodyFuel Pre-Workout Powder contain per 100g?

BodyFuel Pre-Workout Powder contains 6g of protein per 100g. It is a protein blend product.

Is Applied Nutrition BodyFuel Pre-Workout Powder currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Strawberry LemonadeYour selection
320gBest value
£12.95
£4.05/100g
Amazon UK

Where to buy in the UK

320g · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Strawberry Lemonade

320g£12.95£4.05/100g
In stock

£12.95

320g · Strawberry Lemonade

View best price