Applied Nutrition BodyFuel Mass Gainer

BodyFuel Mass Gainer

by Applied Nutrition

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 42g protein per serving
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourStrawberry

Size6kg

Best price

In stock

£44.95

£0.75 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 150g serving

28g protein

42g per 150g serving

50g carbohydrates

74.7g per 150g serving

7g fat

10g per 150g serving - moderate fat

377 kcal

566 kcal per 150g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 150g serving
NutrientPer 100gPer serving (150g)
Protein28g42g
Calories377.3 kcal566 kcal
Carbohydrates49.8g74.7g
Fat6.67g10g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.75/100g (£44.95 for 6kg on 23 Sept 2026)

6kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £44.95, lowest £44.95, highest £44.95 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition BodyFuel Mass Gainer is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 28g of protein per 100g (around 42g per 150g serving), Applied Nutrition BodyFuel Mass Gainer sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

Applied Nutrition BodyFuel Mass Gainer is a mass gainer protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 6kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition BodyFuel Mass Gainer in the UK?

We refresh Applied Nutrition BodyFuel Mass Gainer pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does BodyFuel Mass Gainer contain per 100g?

BodyFuel Mass Gainer contains 28g of protein per 100g, with 42g per 150g serving. It is a mass gainer product.

Is Applied Nutrition BodyFuel Mass Gainer currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
StrawberryYour selection
6kgBest value
£44.95
£0.75/100g
Amazon UK
40 servings · £1.12/serving
42.0g protein · 566 kcal per serving

Where to buy in the UK

6kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Strawberry

6kg£44.95£0.75/100g
In stock

£44.95

6kg · Strawberry

View best price