Applied Nutrition Beef-XP Protein Powder
animal_protein

Beef-XP Protein Powder

by Applied Nutrition

3.8WheyWise Rating

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 28g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourBlue Raspberry

Size1.8kg

Best price today

In stock

£49.44

£2.75 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 30g serving

92g protein

27.7g per 30g serving with minimal filler

2g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

0g fat

0.1g per 30g serving - very lean

373 kcal

112 kcal per 30g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 30g serving
NutrientPer 100gPer serving (30g)
Protein92.4g27.7g
Calories373 kcal112 kcal
Carbohydrates1.8g0.5g
Fat0.2g0.1g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£2.50/100g (£44.99 for 1.8kg on 5 Sept 2026)

1.8kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £49.44, lowest £44.99, highest £49.45 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition Beef-XP Protein Powder is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 92.4g of protein per 100g (around 28g per 30g serving), Applied Nutrition Beef-XP Protein Powder sits at the higher end for a animal_protein product.

What else do you need to know?

Applied Nutrition Beef-XP Protein Powder is a animal_protein protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 1.8kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition Beef-XP Protein Powder in the UK?

The best price we have verified today is £2.75 per 100g for the 1.8kg bag, checked 1 Oct 2026. Use the buy button above to go straight to it.

How much protein does Beef-XP Protein Powder contain per 100g?

Beef-XP Protein Powder contains 92.4g of protein per 100g, with 27.7g per 30g serving. It is a animal_protein product.

Is Applied Nutrition Beef-XP Protein Powder currently in stock?

At the last check, 1 out of 1 tracked variants was in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

1 size · any flavour · cost per 100g for each
Blue RaspberryYour selection
1.8kgBest value
£49.44
£2.75/100g
Amazon UK
60 servings · £0.82/serving
27.7g protein · 112 kcal per serving

Where to buy in the UK

1.8kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Blue Raspberry

1.8kg£49.44£2.75/100g
In stock

£49.44

1.8kg · Blue Raspberry

View best price