Applied Nutrition Critical Mass Original High Calorie Gainer

Critical Mass Original High Calorie Gainer

by Applied Nutrition

2.6WheyWise Rating

Calories that count: a high-protein, high-carb formula built for serious muscle and weight gain.

  • Up to 55g protein per serving
  • High calorie for bulking phases
  • For shakes, smoothies, baking and more
Choose flavour4 flavours

Flavour pictures illustrate the taste, not the powder's colour or ingredients.

Choose sizeBest value per 100g: 6kg

Best price

In stock

£39.89

£0.66 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 240g serving

23g protein

55g per 240g serving

64g carbohydrates

153.8g per 240g serving

4g fat

8.4g per 240g serving - moderate fat

382 kcal

917 kcal per 240g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 240g serving
NutrientPer 100gPer serving (240g)
Protein22.9g55g
Calories382 kcal917 kcal
Carbohydrates64.1g153.8g
Fat3.5g8.4g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£0.64/100g (£38.49 for 6kg on 5 Sept 2026)

6kg · all flavours · price per pack

  • Amazon UKlatest £39.89, lowest £38.49, highest £39.89 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

Applied Nutrition Critical Mass Original High Calorie Gainer is designed for hard-gainers and anyone in a dedicated bulking phase who struggles to eat enough calories. Mass gainers combine protein with carbs and calories to support weight gain and muscle growth during intense training blocks.

What can you expect?

A calorie-dense shake designed to help you gain weight. Mass gainers pack protein alongside a significant amount of carbohydrates and calories per serving. Servings tend to be larger than standard protein powders, so expect thicker shakes and bigger scoops. With 22.9g of protein per 100g (around 55g per 240g serving), Applied Nutrition Critical Mass Original High Calorie Gainer sits in a competitive position for a mass gainer product.

What else do you need to know?

Applied Nutrition Critical Mass Original High Calorie Gainer is a mass gainer protein powder made by Applied Nutrition. It comes in 2.4kg, 6kg sizes. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy Applied Nutrition Critical Mass Original High Calorie Gainer in the UK?

We refresh Applied Nutrition Critical Mass Original High Calorie Gainer pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Critical Mass Original High Calorie Gainer contain per 100g?

Critical Mass Original High Calorie Gainer contains 22.9g of protein per 100g, with 55g per 240g serving. It is a mass gainer product.

Is Applied Nutrition Critical Mass Original High Calorie Gainer currently in stock?

At the last check, 4 out of 4 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · Vanilla · cost per 100g for each
Original VanillaCheck Vanilla at the retailer
2.4kg
£32.99
£1.37/100g
Amazon UK
10 servings · £3.30/serving
55.0g protein · 917 kcal per serving
VanillaYour selection
6kgBest value
£39.89
£0.66/100g
Amazon UK
25 servings · £1.60/serving
55.0g protein · 917 kcal per serving

The 6kg works out at £0.66 per 100g. The 2.4kg costs £1.37. Same powder, 2.1x the price per gram.

Where to buy in the UK

Vanilla · 6kg · 1 offer for this selection · sorted by cost per 100g
Amazon UKCheapest

Vanilla

6kg£39.89£0.66/100g
In stock

£39.89

6kg · Vanilla

View best price