APE Nutrition Grass-Fed Beef Protein
Protein Blend

Grass-Fed Beef Protein

by APE Nutrition

A quality protein powder designed to help you hit your daily protein targets alongside a balanced diet.

  • Up to 23g protein per serving
  • Low fat - under 3g per 100g
  • Low carb - suitable for keto and cutting diets
  • For shakes, smoothies, baking and more

FlavourMadagascan Vanilla

Choose sizeBest value per 100g: 1.2kg

Best price

In stock

£59.99

£4.76 / 100g

View best price

Secure retailer checkout

We may earn a commission at no extra cost to you. Affiliate disclosure

Transparent protein profile

What's inside

Values per 100g, with the amount in one 25g serving

90g protein

22.5g per 25g serving with minimal filler

3g carbohydrates

Extremely low carbs - suitable for keto and low-carb diets

2g fat

0.6g per 25g serving - very lean

404 kcal

101 kcal per 25g serving

View full nutritional information
Nutrition per 100g and per 25g serving
NutrientPer 100gPer serving (25g)
Protein90g22.5g
Calories403.68 kcal101 kcal
Carbohydrates2.9g0.7g
Fat2.3g0.6g

Know when to buy

Price history

Lowest price on record, any flavour or size

£4.76/100g (£59.99 for 1.26kg on 16 Sept 2026)

1.2kg · all flavours · price per pack

  • Healflatest £59.95, lowest £59.95, highest £59.99 in the last 90 days

Quick answers

Is this right for you?

Who is it for?

APE Nutrition Grass-Fed Beef Protein is designed for anyone looking to increase their daily protein intake. It provides a convenient way to hit your protein targets alongside a balanced diet.

What can you expect?

A quality protein powder that supports your training and recovery goals. Each serving delivers a measured dose of protein to help with muscle repair and growth. With 90g of protein per 100g (around 23g per 25g serving), APE Nutrition Grass-Fed Beef Protein sits at the higher end for a protein blend product.

What else do you need to know?

APE Nutrition Grass-Fed Beef Protein is a protein blend protein powder made by APE Nutrition. It comes in 1kg, 1.2kg sizes, and WheyWise tracks prices across 2 UK retailers so you can always find the best deal. Every price on WheyWise is read from the retailer’s own page and re-checked daily and sorted by cost per 100g, so you can see both the cheapest option and how current it is. All links to Amazon and retailer sites are affiliate links - this is how WheyWise stays free.

Frequently asked questions

Where is the cheapest place to buy APE Nutrition Grass-Fed Beef Protein in the UK?

We refresh APE Nutrition Grass-Fed Beef Protein pricing daily from Amazon UK and show the fetch time next to every figure. If no verified price is showing above, we do not currently hold one we would stand behind, and the buy button will take you to the live listing to check.

How much protein does Grass-Fed Beef Protein contain per 100g?

Grass-Fed Beef Protein contains 90g of protein per 100g, with 22.5g per 25g serving. It is a protein blend product.

Is APE Nutrition Grass-Fed Beef Protein currently in stock?

At the last check, 5 out of 5 tracked variants were in stock. Stock status carries the same fetch time as the price shown above, so check the retailer listing before ordering.

Pick your pack

2 sizes · any flavour · cost per 100g for each
Flavour not listed
1kg
£49.46
£4.95/100g
Healf
40 servings · £1.24/serving
22.5g protein · 101 kcal per serving
Flavour not listedYour selection
1.2kgBest value
£59.99
£4.76/100g
Healf
50 servings · £1.20/serving
22.5g protein · 101 kcal per serving

Where to buy in the UK

1.2kg · 2 offers for this selection · sorted by cost per 100g
HealfCheapest
1.26kg£59.99£4.76/100g
In stock
Healf
1.2kg£59.95£5.00/100g
In stock

£59.99

1.26kg

View best price